(0 komentarzy)

Rynek nieruchomości w naszym mieście kuleje

Dom czy mieszkanie w Ciechanowie

Rynek nieruchomości w Ciechanowie, mimo sporej ilości mieszkańców, bo ponad 45 tysięcy, nie oferuje zbyt wielu nowych inwestycji. Aktualnie tuż po realizacji lub jeszcze w jej trakcie jest dosłownie kilka, a ceny wahają się od 3 do 3,9 tys. za m2. Niezbyt duży wybór jest także wśród mieszkań na rynku wtórnym. Łatwiej można znaleźć tam mieszkania w blokach starszych, budowanych z wielkiej płyty, na os. Aleksandrówka czy os. 40-lecia. Ich cena ofertowa to 2500-3000 zł za m2, mieszkania wykończonego, do zamieszkania od zaraz. Natomiast ofert w blokach nowszych jest jak na lekarstwo.
Zdecydowanie większy wybór mają osoby, które planują zakup domu. Inwestycji developerskich także i tutaj brakuje. Ceny domów zależą od stopnia ich wykończenia. Planując zakup domu w stanie surowym, z działką ok. 10 arów należy liczyć się z wydatkiem ok. 2000 zł/m2. Chcąc kupić dom już wykończony, budowany niedawno, a więc w nowej technologii i wg nowych projektów należy brać pod uwagę wydatek ok. 5 000zł/m2. Jest jednak również spory wybór domów z okresu lat 60-90 tych, typowych kostek, których cena mieści się w granicach 3-3,5 tys. zł.
Brak nowych inwestycji i niewielka ilość ofert na rynku wtórnym wynika najprawdopodobniej z kryzysu ogólnoświatowego, którego echa odbijają się boleśnie na rynku nieruchomości w Polsce. W tej chwili mamy raczej okres wyczekiwania. Kupujący czekają aż ceny jeszcze bardziej spadną, a sprzedający jeśli nie muszą, to nie decydują się na sprzedaż licząc, że sytuacja choć trochę się poprawi. Dlatego niewiele jest ofert sprzedaży, a kupujący polują na okazje i chcą ostro negocjować ceny.
Jednakże jak pokazują statystyki w Ciechanowie ceny nie zmieniły się jakoś drastycznie. Wg danych z rynku pierwotnego z 2010r., średnia cena m2 mieszkania wynosiła 3500 zł, a na rynku wtórnym ok. 1300 zł. Jeśli zaś chodzi o domy, to średnia cena domów na rynku pierwotnym to 4000 zł, a na rynku wtórnym ok. 1600zł. Jednak należy pamiętać, że średnia cena nie zawsze daje pełny i rzeczywisty obraz danej sytuacji. Bardziej adekwatne byłoby tutaj podawanie mediany, a więc wartości najczęściej pojawiającej się w ofertach. Dzięki temu można by odrzucić oferty najtańsze czyli zwykle obiekty w bardzo złym stanie oraz te najdroższe, czyli wykończone i wyposażone materiałami z najwyższej półki.
Trzeba również zdawać sobie sprawę, że na cenę mieszkania wpływa nie tylko jego standard, ale przede wszystkim lokalizacja. To ona ma największy wkład w wartość domu czy mieszkania. Jest to szczególnie widoczne w przypadku inwestycji nowych, developerskich, których stan wykończeń jest zwykle bardzo porównywalny.

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 1 i 9?
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+