(0 komentarzy)

Nie ma co ukrywać. Statystki mówią same za siebie. Z roku na rok, jest nas coraz mniej.

Statystyki biją na alarm

O czym mowa?
Przeglądając w sieci wiadomości na temat naszego miasta, natrafić można na bardzo ciekawe informacje na temat stale malejącej liczby ludności miasta Ciechanów. Jak się bowiem okazuje, o ile w roku 2000 było nas blisko 47 607 (jest to szczytowa liczba mieszkańców), o tyle, z niepokojem można zauważyć trwającą od tego czasu tendencję spadkową. Przeglądając dane statystyczne naszego miasta zauważymy, że w 2005 roku było nas już 45 112, by w roku obecnym było już tylko 44 963 mieszkańców.
I tu należy sobie postawić pytanie, dlaczego?
Co takiego dzieje się w naszym mieście, że liczba jego mieszkańców stale maleje i nie zapowiada się na poprawę tego stanu?
W najnowszej gazecie Samorządu Miasta Ciechanów czytamy dumne słowa o kolejnych placach zabaw powstających w naszym mieście, niczym grzyby po deszczu i o drogach, które są wciąż przebudowywane, bądź remontowane. Tylko, czy to pozwoli władzom miasta na zatrzymanie mieszkańców w naszym mieście? Bo, jeśli nie, to w niedługim czasie nie będzie komu bawić się na tych przepięknych i nowoczesnych placach zabaw.
Jeden z internautów komentujących w Internecie tą sytuację, pisze: "Niech kochana władza zrobi jeszcze 15 placów zabaw za 450 tys zł każdy. Wtedy dzieci będzie jak grzybów po deszczu". Po przeczytaniu artykułu w nowym numerze gazety Samorządu nasuwa się pytanie: czy na taką ilość mieszkańców, faktycznie potrzebna jest tak duża ilość placów zabaw? Nota bene, czy koniecznym jest wydawanie 450 tys. złotych na jeden plac zabaw? Czy środki przeznaczone na ten cel, nie lepiej spożytkować na nowe miejsca pracy, czy też na pomoc osobom potrzebującym, których wciąż przybywa w naszym mieście?
Oczywiście, jako mama dwójki dzieci jestem jak najbardziej za placami zabaw, pytanie tylko, czy potrzeba ich tak wiele?
W samorządowcu czytamy bowiem: "W ostatnim czasie na terenie miasta powstały 4 nowe place zabaw: przy ul. Harcerskiej, Czarnieckiego (teren Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2) oraz mniejsze obiekty: przy Szkole Podstawowej Nr 5 (ul. Broniewskiego) i przy Szkole Podstawowej Nr 6 (ul. Powstańców Warszawskich)". Dodatkowo mamy też plac zabaw przy ul. Spółdzielczej i przy ul. Zielonej. Najnowszy plac zabaw, który ma niebawem powstać będzie - jak czytamy w Gazecie Samorządu Miasta Ciechów - "położony na 14-arowej działce  (...) z bezpieczną nawierzchnią, chroniącą od upadków, będzie wyposażony w różnorodne huśtawki, piaskownicę, elementy małej architektury i oczywiście piracki statek".
Emigracja za chlebem?
Inną przyczyną utraty przez nasze miasto mieszkańców może być z pewnością zła sytuacja ekonomiczna; wysokie ceny za mieszkania i działki, a także mała liczba miejsc pracy. W sieci czytamy: "ludzie emigrują za chlebem, trzeba sprawić żeby chleb mieli na miejscu. Miasto musi się rozwijać gospodarczo ale nie przez stawianie kolejnych Biedronek".
Ten sam wątek porusza na forum regionalnym internautka o nicku now.a; "a ja się zgadzam z postem, że ludzie emigrują w poszukiwaniu pracy z godnym wynagrodzeniem, a w Ciechanowie znaleźć pracę jest ciężko, dodatkowo dla młodych nie ma miejsc gdzie mogliby się spotykać po szkole nie mówię tu o drogich restauracjo-pizzeriach tylko o zwykłych klubach czy pubach gdzie można coś zjeść tanio a wieczorem potańczyć".
Być może zamiast pisać peany na cześć swojej działalności Samorząd Miasta Ciechanów powinien posłuchać głosu mieszkańców. Być może wtedy zrozumie, jakie są ich potrzeby i oczekiwania? Być może wówczas, za rok, bądź dwa, liczba mieszkańców naszego miasta zamiast maleć, nieco wzrośnie?

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Prosimy obliczyć 3 plus 9.
Ktoś niespełna rozumu (czyt. urzędnik z Brukseli) wykombinował, że skoro on jest durny, to inni ludzie też, i muszę każdego odwiedzającego poinformować, że każda przeglądarka używa ciasteczek, a jeśli zostawisz swój email w formularzu komentarza, to strona go zapisze. Ależ to niebywałe. Normalnie szok...

A wiesz, że jak napiszesz coś w komentarzu, to zostanie to opublikowane? No i pojawi się jako komentarz! No to Cię pewnie zaskoczyło. Dobrze, że takich mądrych urzędników mamy, bo bez tej informacji wcale byś o tym nie wiedział. Podobnie jak o tym, że jeśli zaznaczysz chęć informowania o nowych wpisach, to adres e-mail zostanie zapisany i dostaniesz na niego... informację o nowych wpisach. Zaskoczony?

Zainteresować Cię może jeszcze to:

przez Stefan Żagiel

Gazetowa rywalizacja

Miło patrzeć, jak pięknie rozwija się współzawodnictwo między samorządami powiatu i miasta Ciechanowa, zwłaszcza w dziedzinie kultury i rozrywki.

+

przez RR

Pożywka dla buty

W "Przeglądzie", który czytam systematycznie, ciekawy felieton Krzysztofa Mroziewicza pt. "Buta u władzy".

+